Co dělat ? Začínám podnikat …
Jak si založit živnostenský list?
- vyberte si živnost nebo více živností, jimiž se chcete zabývat (příp. v rámci vašeho oboru) viz http://data.idnes.cz/soubory/podnikani/A120104_VEN_PRILOHY.PDF
- zajděte na živnostenský úřad ve vašem okolí
- vyplňte „Jednotný registrační formulář„ viz http://i.iinfo.cz/urs-att/jrf_fyzicka_osoba-128282170708145.pdf
- zaplaťte poplatek za ohlášení živnosti 1 000 Kč
- počkejte na vystavení „výpisu z živnostenského rejstříku“
Musím se registrovat i někde jinde?
NE! Následující registrace proběhnou na základě „Jednotného registračního formuláře“ při ohlášení živnosti:
- registrace k dani z příjmu fyzických osob
- registrace ke zdravotnímu pojištění
- registrace k sociálnímu pojištění
- případně registrace k ostatním daním (DPH, silniční dani, atd.)
POZOR! V případě změn (bydliště, stavu, jména, změna pojišťovny, přerušení živnosti) musíte všechny změny hlásit na příslušné úřady. Lhůta do 8 dnů u Okresní správy sociálního zabezpečení, zdravotních pojišťoven. Lhůta do 15 dnů na Živnostenském úřadu. (Na Živnostenském úřadě jsem zaplatila pokutu 1 000 Kč, když jsem nahlásila změnu stavu po měsíci místo do 15 dnů)
Budu platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění?
Záleží, zda vykonáváte hlavní nebo vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, od tohoto se povinnost platit zálohy odvíjí.
- Vedlejší OSVČ – pokud vykonáváte zaměstnání, pokud pobíráte starobní nebo invalidní důchod, pokud pobíráte rodičovský příspěvek nebo peněžitou pomoc v mateřství, vykonáváte vojenskou službou, či jste nezaopatřeným dítětem – zálohy v 1. roce provozování živnosti neplatíte, v dalších letech záleží na vašem výdělku.
- Hlavní OSVČ – ve všech ostatních případech – platíte minimální zálohy
Minimální záloha na sociální pojištění (platí se Okresní správě sociálního zabezpečení) je 2 388 Kč (platné pro rok 2019)- splatnost za kalendářní měsíc je vždy do konce daného kalendářního měsíce (např. zálohu za leden je potřeba zaplatit do 31.1.).
Minimální záloha na zdravotní pojištění je 2 208 Kč (platné pro rok 2019) – záloha je splatná vždy od prvního dne kalendářního měsíce, za který se platí, až do osmého dne měsíce následujícího. Příklad: za leden, zaplaťte kdykoli od 1.1 do 8.2.
Platební údaje najdete na webových stránkách vaší zdravotní pojišťovny a vaší Okresní správy sociálního zabezpečení.
Minimální zálohy OSVČ pro 2020
Zdravotní pojištění: 2 352 Kč
Sociální pojištění: 2 544 Kč
Jak začít ?
Je potřeba skladovat veškeré příjmové doklady. V případě, že budete chtít uplatnit skutečně vynaložené výdaje archivujte i tyto doklady.
Doporučuji, pro přehlednost, mít oddělený soukromý a podnikatelský bankovní účet.
Jednoduše a hlavně zdarma můžete fakturovat v aplikaci www.idoklad.cz , kde si vytvoříte účet a hned fakturujete (vše je intuitivní a přehledné).
Jaké mám povinnosti na konci roku?
- Zpracovat si daňovou evidenci (v některých případech účetnictví), která bude podkladem pro níže uvedené Přiznání a Přehledy
- Podat Přiznání k dani z příjmu pro fyzickou osobu za kalendářní rok –Finančnímu úřadu vždy do 1.4. roku následujícího (pokud Vám přiznání nepodává daňový poradce v tomto případě do 30.6.). Z této povinnosti vyplyne i daň, kterou na základě tohoto zaplatíte svému Finančnímu úřadu, termín splatnosti je shodný s datem podání přiznání.
- Podat Přehled o příjmech a výdajích OSVČ za rok – Okresní správě sociálního zabezpečení – vždy do 30.4. následujícího roku (pokud Vám přiznání k dani nepodává daňový poradce, pak je možné do 31.7.). Z této povinnosti vyplývá i povinnost uhradit pojistné a z tohoto přehledu vyplynou nové výše záloh na pojistné.
- Podat Přehled o příjmech a výdajích OSVČ za rok – vaší zdravotní pojišťovně, vždy do 30.4. roku následujícího. Z této povinnosti vyplývá i povinnost uhradit pojistné a z tohoto Přehledu vyplynou nové výše záloh pojistného.
Všechny výše uvedené kroky za Vás mohu učinit já. Pokud máte příjmy vyšší, počítejte i s vyššími platbami, na které je dobré myslet dopředu.
Kolik zaplatím na daních?
Záleží na výši vašich příjmů a výdajů. Výdaje můžete volit uplatněním paušálu anebo můžete uplatnit skutečné vynaložené výdaje. Přehled paušálních výdajů viz níže.
Lze si též schovávat účtenky a faktury a na konci roku posoudit, která varianta je pro Vás výhodnější.
Sazba daně z příjmu FO je 15% a vypočítá se z rozdílu mezi příjmy a výdaji. Od daně pak budou odečteny slevy (například sleva na poplatníka, slevu na dítě a slevu na manželku. Slevu na dítě a na manželku nelze uplatnit u výdajů paušálem).
Přehled paušálů, které lze uplatnit jako daňové výdaje:
OSVČ | Pro rok 2019 | Maximální částka výdajů |
Osoby podnikající v zemědělství | 80% | 1 600 000 Kč |
Osoby s příjmy z řemeslných živností | 80% | 1 600 000 Kč |
Ostatní živnostníci | 60% | 1 200 000 Kč |
Ostatní OSVČ (nezávislá povolání, znalci, tlumočníci, autoři…) | 40% | 800 000 Kč |
Osoby s příjmy z pronájmu | 30% | 600 000 Kč |