fbpx

Jak vybrat dobrou účetní?

Dobrá účetní? Každý hledá něco jiného, někdo klade důraz na  cenu někdo na kvalitu, každému je sympatický někdo jiný. Každopádně, ale je pár věcí, které by měla splňovat každá účetní. Odborné znalosti, praxe, pravidelné vzdělávání v oboru, jak ale zjistit, že účetní, která vám je sympatická toto ovládá? Je nesporná výhoda, když vám účetní někdo známí doporučí, když má někdo dobrou osobní zkušenost. Další možnost, jak ověřit jsou reference. Pravidelné vzdělávání zajišťuje hned několik společenství, které účetní sdružuje. Pokud toto nemá vámi vybraná účetní na stránkách, pak se můžete zeptat. Já jsem například členem sdružení účetních a daňových poradců, kde máme za rok cca 10 školení a další akce. Manžel je členem komory daňových poradců, která též své členy pravidelně vzdělává. Bohužel se za svou praxi stále setkávám s klienty, kteří mají špatné zkušenosti s účetními právě v odbornosti, a to dokonce i z řad daňových poradců.

 

Než se začnete rozhlížet, ujasněte si, co je pro vás důležité? Jestli je to předávání dokladů elektronicky, sympatie, vstřícnost, flexibilita, automatizace? Co vlastně přesně potřebujete, zda jen splnit zákonnou povinnost, nebo potřebujete něco víc. Jestli hledáte někoho „od do“, nebo někoho, kdo vám zvedne telefon i po pracovní době. Podle těchto kritérií budete hledat buď účetní firmu anebo účetní na volné noze. Účetní firma obvykle zaměstnává více účetních, a tak je možné, že budete spolupráci domlouvat s někým, ale účtovat vám pak bude někdo jiný s kým budete i nuceni komunikovat. Naproti tomu účetní na volné noze, je většinou více flexibilní, víte přesně kdo vám účetnictví povede, nevýhodou je bezesporu zastupitelnost, pokud tedy nemá spolupracovníky.

 

Další věc, která je zde potřeba zmínit je zodpovědnost účetních – účetní a daňový poradci mají zodpovědnost za svou práci. Většina si platí profesní pojištění, daňový poradci mají toto pojištění dokonce povinné ze zákona. Profesní pojištění však kryje jen pokuty a penále, nikoli úhradu doplatku daně. A tak v případě chyby, padnou důsledky i na majitele firmy. Nicméně i tuto skutečnost doporučuji před zahájením spolupráce ověřit.

 

Ano, tato profese je hodně svázána různými předpisy, zákony, judikáty, nařízeními. Takže mnoho z mých kolegyň se tím úplně přehltí a podávají to svým klientům jako něco dogmatického neměnného, hrozného. Znám několik kolegyň, ze kterých upadám do deprese, když spustí tu písničku o tom, jak je to hrozné, kolik toho mají, co všechno musí. Toto je dle mého názoru o přístupu k životu, jestli si z toho dělat trápení, nebo hledat, jak to poskládat (samozřejmě v rámci zákonů), tak aby byli „všichni“ spokojeni.

 

Když už se vám nějaká účetní líbí, setkejte se s ní a uvidíte co ve vás vzbuzuje za pocity, jestli je to důvěra, jestli vám je sympatická, jestli s ní budete chtít mluvit? Budete s ní totiž muset komunikovat. I když v dnešní době není výjimkou, že klient z Prahy má účetní v Brně, že se předávají doklady elektronicky a defacto se vidět nemusíte. I tak je potřeba někdy něco prodiskutovat, poradit se, ale i některé skutečnosti vysvětlit, dodat chybějící věci apod. Též se dopředu doporučuji domluvit, jak vaše spolupráce bude vypadat, jak si budete předávat doklady. Co všechno budete požadovat – poradit, propojit účetní systém s e-shopem či fakturačním systémem. Vyjasnit si, zda můžete volat i o víkendu, večer apod. Čím lépe se na počátku domluvíte, tím bude váš vzájemný vztah lepší.

 

Na závěr potřebuji zmínit (a možná to měl být bod první), že aby účetní byla „dobrá“ a mohla svoji práci vykonávat dobře, potřebuje od vás včas dodat veškeré doklady. Potřebuje také důvěru, sounáležitost, váš zájem o tuto problematiku. Nemusíte se snažit porozumět tomu, co vaše účetní dělá, co potřebujete je být nápomocný, komunikovat, dodávat všechny doklady včas a ptát se. Jednoduše spolupracovat.

 

Přeji ať najdete účetní vašeho gusta!

 

Takže jak vybrat dobrou účetní?

  1. Ujasnit si co potřebuji, co je pro mě důležité?
  2. Poptat se známých, nebo začít hledat na internetu, prozkoumat reference
  3. Ověřit si, zda se pravidelně vzdělává a zda má profesní pojištění
  4. Setkat se a zamyslet se nad tím, co ve vás vzbuzuje za pocit
  5. Domluvit se předem na tom, jak vaše spolupráce bude probíhat
  6. SPOLUPRACOVAT

 

Poznámka autora: pokud píši o účetní myslím účetní i účetního, pro zjednodušení textu používám slovo účetní 😊

Autorka: Ing. Lucie Hladilová, BA – účetní na volné noze, s více jak 20letou praxí.